První botičky pro vaše děťátko

První krůčky jsou vždy k velké radosti každých rodičů. Než vám ale začne dítko skutečně běhat, potřebuje k tomu čas. Někdo totiž začíná chodit před svým prvním rokem, jiní zase až třeba o tři měsíce později. Určitě ale v takovém případě nezoufejte, každý se totiž vyvíjí jinak. Na první krůčky vašeho miláčka si jednoduše počkejte, určitě se dočkáte dne, kdy dítko bez držení ujde těch několik kroků.

botičky

Spíše se zamyslete, kdy je čas začít přemýšlet o prvních botičkách. Nejlepší čas je asi ten, kdy batole už moc nebaví lezení, a tak se pomalu začíná přidržovat nábytku a dělá tak vlastně své první pokusy o chůzi. Tedy v momentě, kdy je na nohou po většinu dne. Určitě mu ale při jeho pokusech nijak moc nepomáhejte, a zasahujte pouze v momentě, kdy dítěti hrozí úraz nebo jiná pohroma. Nechte mu zkrátka volnost, aby si samo určilo vlastní rytmus.

boty

Potřebuje vůbec batole botky?
Dítko může první pokusy v chůzi dělat naboso, když ale začne být v chůzi jistější, boty byste mu měli pořídit. Vždy je ale nutné vybírat botky, které respektují přirozený vývoj nohy dítěte, tedy takové, které nedeformují zdravá chodidla nejmenších dětí.

Jaké boty vybrat?
Vybrat kvalitní a zdravé botky není zrovna jednoduchý úkol. Není totiž ani tak důležitá módní značka, zaměřit byste se měli spíše na jejich efektivitu a zdravotní nezávadnost.  Určitě se proto nehodí boty z tržnice, z těch pak bývají často ploché nohy, kterých se už vaše dítě nikdy nezbaví. Zaměřit byste se ale měli na použité materiály, na způsob jejich zhotovení i na ergonomii botek.

První boty tedy musí:
1.                  Být lehké – děti totiž nemají správně vyvinuté svaly na nohách a těžké boty by jim v chůzi zbytečně bránily.
2.                  Mít správnou velikost a tvar – botičky nesmějí být ani moc velké, ani moc malé, prostor pro chodidla by měl být tak okolo 15 mm.
3.                  Mít rovnou nebo anatomicky tvarovanou stélku – obuv se tak dobře přizpůsobí nožičce.

modré boty

4.                  Mít ohebnou a neklouzavou podrážku – jedině tak se v nich bude dobře chodit, a dítěti nikdy neuklouznou nohy.
5.                  Kotník boty musí být pevný – aby poskytl nožce oporu.
6.                  Mít správnou šířku a kulatou špičku – aby byl dostatek prostoru na palec. Ten totiž musí být ve správné poloze a nesmí tlačit. Špičatá obuv totiž vede k deformaci prstů.
7.                  Prodyšné – malým dětem se totiž potí nožičky. Vhodnými materiály jsou kůže, useň, textil nebo syntetika se zvýšenou propustností.

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz