Dětská radost z pohybu

Svoje děti nejčastěji chválíme, když sedí pěkně v klidu a jsou hodné. Ale měli bychom si uvědomit, jestli našim dětem prospívá, když se budou hrbit nad mobilem či tabletem nebo se ani nehnou přišpendlené k televizní obrazovce? A nenapodobují tak trochu nás, když večery trávíme u počítače?
 
Běhání a skákání je jejich život
Naučte se mít radost z pohyblivosti Vašich dětí a i když mnohdy toužíte raději po klidu, umožněte jim, aby se dostatečně vyřádily a svoje pohybové schopnosti mohly pořádně zkoušet. A co si zacvičit a zařádit společně s nimi? Vždyť pro takové malé dítě je běhání, skákání nebo balancování to hlavní, co potřebují. Dokonce více než nějaké zvláštní hry, protože jen tak jsou schopné se zklidnit a na hraní se soustředit.
 
Prostor v bytě
Děti mají přirozenou potřebu pohybu. Nejen že jím předcházejí špatnému držení těla a nadváze, ale také se jím učí poznávat hranice vlastního těla, rozvíjet motoriku a zvyšovat i duševní schopnosti, svoje sebevědomí. Nemůžeme na nich tedy chtít, aby dováděly jen venku a napomínat je za každé poskakování v bytě. Hlavně ve svém pokojíčku potřebují prostor k pohybu, a tak do něj neumisťujeme žádný zbytečný nábytek.

I v malém bytě můžeme umožnit svým dětem dostatek pohybu:
·         připevníme mezi dveře houpačku
·         zavěsíme za hák ve stropě  lano na šplhání
·         na zeď umístíme žebřiny
·         na zem dáme malou branku pro dokutálení míče
·         pořídíme hopsadlo s úchytkami
 
Co všechno dokáží
Předškolák nebo prvňáček už se může věnovat s ostatními dětmi cvičení v tělocvičně, plavání nebo může dokonce začít s judem či baletem. Ale je neuvěřitelné, jaké dovednosti už dokáží i ti nejmenší.

Pohyblivost dvouletého dítěte už je na takové úrovni, že umí:
·         stoupat po schodech bez opory
·         balancovat na dvacet centimetrů širokém pruhu
·         náhodně chytit míč a kopnout do něj bez překulení sama sebe
·         válet sudy

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz