Pozvánka do dětského světa snů

Bohatá fantazie dětí zaručuje i jejich fantastický snový život, jaký my dospělí určitě nemáme. Když se budete snažit svoje děti o jejich snech rozpovídat, prohloubíte svůj vzájemný vztah a důvěru. Stejně jako u Vás, mohou pocity, jenž se vyskytují v dětských snech, odrážet jejich určité strachy a úzkosti. Váš upřímný zájem dodá dětem potřebnou odvahu otevřít se a problém zvládnout a řešit svými silami i za Vaší pomoci.
 
NOČNÍ MŮRA
U těchto snů je empatický přístup nejdůležitější. Jsou signálem toho, že dítě si s něčím neví rady, že zpracovává nějaký nepříjemný zážitek. O to důležitější je snažit se, aby dítě o svém těžkém snu mluvilo a sdílelo jej s Vámi. Možná došlo v jeho životě k nějaké změně, s kterou se neumí vypořádat jako je vstup do školy nebo stěhování, ale může jít i o dlouhodobé problémy, konflikty s dospělými nebo naopak o jednorázový zážitek.

Jak ji zlikvidovat?
Fantazie dítěte může pomoci překonat a vyrovnat se s ošklivými nočními můrami. Nejlepší způsob je pomocí malování. Takový obrázek, kde ono samo je velký superhrdina, který snadno zničí malinké postavičky ze zlého snu, dokáže zázraky. Tím více, když se poté roztrhá nebo začmárá.
 
FANTASTICKÉ A TVOŘIVÉ SNY
O mnohých dětských snech se ani nedozvíme, protože je děti nedokáží pojmenovat a scény z nich popsat. Ale co víme určitě a co nás potěší je to, že neprožívají pouze noční můry, ale také sny pozitivní, které zpracovávají denní zážitky a zájmy dítěte nebo se v nich setkávají s netušeným dobrodružstvím. Pokud si dítě takový sen pamatuje, může si podle něj namalovat nebo vyrobit, co fantastického vidělo. A my je můžeme citlivě vést a rozvíjet jeho osobnost.

Proč si má dítě vybavovat svůj sen?
1.      trénuje si svoji paměť a představivost
2.      rozvíjí si slovní zásobu
3.      učí se chápat city svoje i ostatních
4.      vede ho to k pochopení svého vnitřního světa i světa okolo něj

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz