Rivalita mezi dětskými sourozenci

Řeknete si, že je to zcela přirozené. Sourozenci se přece vždycky mezi sebou škádlili a soutěžili. Porovnávají se v tom, kdo je rychlejší, chytřejší, šikovnější. A ptají se na to také rodičů. Pro ty je potom nejtěžší všechny svoje děti nesrovnávat a nehodnotit, i když je mrzí, že některé nemá tak báječné vlastnosti jako jiné.
 
Mysleme na jejich budoucnost
Jak spravedlivě reagovat při sourozeneckých rozepřích? Rozhodně myslete na INDIVIDUALITU každého svého dítěte. Každý je zkrátka dobrý v něčem jiném. Takže dávat za vzor jedno dítě druhému, to nikdy nepřinese nic dobrého. Také netrestejte jen to starší dítě právě POUZE proto, že je starší a mělo by už mít větší rozum. Svým chováním NYNÍ totiž ovlivňujete vzájemný vztah svých dětí V BUDOUCNU. S největší pravděpodobností se nedokáží dohodnout a bude mezi nimi rivalita i v dospělosti, protože jeden si stále bude myslet, že je lepší než ten druhý.
Proč spolu pořád soutěží
Sourozenec je pro dítě vlastně takový nejbližší kamarád, na kterém si může vyzkoušet svoje vlastní schopnosti: jak s druhým manipulovat, jak se prosadit, jak přemlouvat, jak ho rozzlobit, ale také jak mu porozumět a jak ho potěšit. Ale také sleduje svoje rodiče, jak řeší problémy s jeho sourozencem. Proto si dávejte pozor, aby rovnání sporů, zákazy a napomínání byly SPRAVEDLIVÉ.
 
Nebezpečná žárlivost
Sourozenecká žárlivost začíná narozením mladšího sourozence a pokud ji rodiče nezvládnou, opět přechází až do dospělosti. Bývá častou příčinou takové rivality, která přerůstá až do AGRESIVITY. Proto by rodiče svoji lásku měli rozdělovat stejnou měrou a staršího sourozence jakoby trochu upřednostňovat. Svádí nás to spíše k opačnému jednání, ale musíme si uvědomit, že za sklonem ubližovat mladšímu stojí právě ona žárlivost – pocit, že ten „malý“ mu sebral Vaši pozornost a lásku.

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz