Jak na bezpečný spánek u dětí

Pro miminko je na spaní vhodná jednoznačně dětská postýlka. Kvalitní provedení, pevná konstrukce, dobrá matrace. Mnoho maminek používá také ochranný lem do postýlky, aby se děťátko při spánku nebouchlo o okraj postýlky, nebo aby si neublížilo při vystrčení nožky či ručičky ven mezi příčkami. U nejmenších dětí je rošt co nejvýše, abychom k miminku dobře dosáhli a nemuseli se zbytečně shýbat. Děťátko ještě není natolik pohyblivé, aby to pro něj bylo nebezpečné.
dítě v postýlce
S pohybovým vývojem a růstem se rošt přesouvá do stále nižších poloh.
Dětské postýlky jsou navrženy zhruba pro děti do tří let. Existuje však „ale“, které platí v situacích, kdy je dítě natolik velké, že je mu postýlka již nepohodlná nebo, když se dokáže přehoupnout přes zábradlí a hrozí tak spadnutí. Děti jsou hodně vynalézavé, a tak je potřeba je neustále sledovat a mít zmapované jejich dovednosti.
Některé postýlky mají několik vytahovacích příček, aby dítě, které je již větší, dokázalo samo z postýlky vylézt, avšak bylo stále chráněno bočnicí před nechtěným vypadnutím během spánku. Určitě je toto šikovné řešení, nicméně někdy příčky vytahovací nejsou.
medvídek v postýlce
V tomto případě přichází na řadu další varianta, a to odstranění celé bočnice z postýlky. Ta se však rázem stává otevřenou a je zde obava, aby dítě během spánku nevypadlo a nezranilo se.
Řešením proto může být přisunutí postýlky k manželské posteli rodičů. Otevřený prostor pro dítě již není tolik nebezpečný, jelikož nevypadne a v případě vzbuzení o tom maminka hned ví a může se o dítě postarat.
Tuto variantu velmi oceňují kojící maminky, nebo ty, jejichž děti se v noci často budí. Přenášet deseti i více kilové dítě několikrát v noci není žádný med. Navíc, čím je dítě větší a těžší, tím je horší jej nerušeně přenést. Stává se proto často, že se dítě opakovaně při přesunu vzbudí.
Když je postýlka přisunuta k posteli rodičů, stačí dítě pouze mírně nadzvednout a lehce přesunout o kousek dále a všichni mohou bezstarostně pokračovat ve spánku. Dítě i rodiče mají svůj prostor, ale v podstatě jsou si stále nablízku bez nepříjemných bariér a bez hrozby nebezpeční z pádu. 

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz