Co potřebujete k získání pilotní licence

Co musíte udělat, abyste mohli létat v oblacích a pilotoval ten úžasný stroj, se dozvíte v následujícím článku. Zaměříme se na jednotlivé kroky vedoucí k získání průkazu soukromého pilota, zkráceně PPL (A). S tímto oprávněním můžete pilotovat jednomotorové pístové letadlo do 16ti osob. 
 
Základními předpoklady jsou věk minimálně 17 let a kontrola vašeho zdravotního stavu u určeného lékaře. Pokud tyto podmínky splníte, můžete si vybrat některou ze společností nabízejících pilotní kurzy a s ní absolvovat teoretickou a praktickou přípravu.
 pilot vrtulníku

Teoretická příprava

V rámci teoretické přípravy se naučíte potřebné z oblastí aerodynamiky, mechaniky, konstrukce letadel, leteckých postupů a předpisů, navigace, meteorologie a mnoha dalších.
 

Praktická příprava

Praktická příprava zahrnuje minimálně 45 letových hodin, z nichž alespoň 25 hodin musí být ve dvojím řízení s instruktorem, 10 hodin samostatných pod dohledem instruktora a 5 hodin samostatných letů. 
 

Teoretická zkouška pilota

Teoretickou zkoušku podstoupíte až po absolvování prvního sólo letu. Zkouška probíhá za dohledu leteckého inspektora a vašeho leteckého instruktora.
 malé letadlo

Praktická zkouška pilota

Pokud zvládnete teoretickou zkoušku, následuje zkouška praktická, opět za přítomnosti leteckého inspektora a leteckého instuktora. 
 

Pilotní průkaz

Po úspěšném složení zkoušek obdržíte pilotní licenci. Avšak dle zákona se stanete pilotem až po nalétání 50ti hodin. Ideální je nalétat zbývající hodiny s vaším leteckým instruktorem v rámci placených kondičních hodin. Po nalétání 50ti hodin již můžete brát na palubu další osoby.
 

Pilotem na zkoušku

Před zahájením kurzu můžete zkusit být “pilotem na zkoušku”. Letecké školy nabízejí možnost zaplatit si let s leteckým instruktorem, během kterého se seznámíte se základy ovládání letadla. Nejenže získáte nezapomenutelný zážitek, ale také zjistíte, zda skutečně chcete získat pilotní licenci.
 
 

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz