Velké Losiny – zážitek pro všechny generace

Velké Losiny se nachází v Olomouckém kraji a to konkrétně v podhůří Jeseníku. Jsou známy hlavně díky zemědělství a lázeňství. Je zde obrovské množství pamětihodností, které byste určitě někdy měli navštívit. Velmi navštěvovaným je například překrásný zámek, který je považován za kulturní památku. Dále kaple svatého Kříže, žerotínská sýpka, Socha sv. Jana Nepomuckého a mnoho dalších skvělých míst. Hodně navštěvovaným místem jsou také ruční papírny, na které se dnes společně podíváme.
Vznik papíren je datován do 16. století. Jedná se o nejstarší papírenskou manufakturu ve střední Evropě. Vyrábí ruční papír pro celou Evropu i některé americké zákazníky. V areálu můžete navštívit také Muzeum papíru, prodejnu výrobků nebo restauraci.
Londýn ve tmě
Je považována za národní kulturní památku a možná časem se bude jednat i o památku UNESCO.
Pokud byste chtěli vidět výrobu papíru na vlastní oči a uši, určitě si do tohoto místa udělejte nějaký menší výlet. Rod, kterému můžeme být za papírny vděční se nazývá rod Žerotínů.

Na samotné prohlídce můžete vidět celou výrobu papíru. Zjistíte, že papír se dá vyrobit z bavlny a lnu. Nejedná se o běžný papír, který používáme my doma ale papír, který se uplatňuje při výtvarném umění nebo knižní praxi. Výhodou je že je velmi kvalitní a má velmi vysokou trvanlivost.
Podíváte se i do muzejní expozice, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací o historii.
tma nad městem
Výhodou je, že papírny jsou přístupné po celý rok, ale jen v daných dnech. Pokud byste zrovna v těchto dnech nemohli, je možné si domluvit termín. Cena za vstupné se pohybuje okolo 100,-, děti to mají samozřejmě ještě levnější.
Jestliže tedy nemáte dnes nic produktivního na práci, co takhle se zajet podívat do papíren?
Pokud byste se chtěli dozvědět více zajímavostí, neváhejte navštívit .

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz