Chytrý mobil, chytré brýle, chytrý dům

Dneska lze zapojit do sítě opravdu všechno. Internet, síť, dálkové ovládání nám může ulehčit opravdu spoustu věcí, pojďme se tedy podívat na inteligentní domy!

inteligentní domácnost

Inteligentní dům, ano nebo ne?

Mnohé z nás přepadne myšlenka, při zmínce o inteligentním domě, že si snad můžeme s domem už i povídat! Nejsme však daleko od tohoto tvrzení, neboť nejnovější technologie nám již umožní opravdu i tohle. Inteligentní domy jsou stavěny tak, aby byly co nejméně ekonomicky náročné, ekologicky čisté a hlavně, aby se neustále přizpůsobovaly potřebám obyvatelů, kterých není určitě málo! Takový chytrý dům umí už více než otevřít bránu, dveře ledničky či zapnout světla, když přijdete domů a ty pak po vašem odchodu zase vypnout. Dneska je všechno o pohodlí, a tak vám takový dům klidně i uvaří kávu či klidně i zatopí v krbu a je toho mnohem víc!

 

A co energie?

Takové nové inteligentní domy se již dokáží samy postarat i o tyhle. Kromě inovativních řešení, co se týče zateplování a uchovávání tepla, kde česká domácnost v průměru zaplatí nejvíce, ať už je to elektřina v podlaze či plynový kotel, již běžně takový dům disponuje jak alternativními zdroji energie, jako jsou například známé solární panely či dokonce i speciální nátěry na dům, nejnovější výstřelek techniky, který dokáže tím, že na něj dopadá sluneční svit, vyrábět pomocí nanotechnologie energii. Pravda, na dlouhé sledování televize a k tomu zapojený notebook to není, ale technologie se neustále vyvíjí a kdo ví, třeba jednou!

ovládání domu

Z čeho se takový dům staví?

Určitě vás tato otázka napadne, přeci to nemůže být z normálních materiálů! To není až tak docela pravda, inteligentní dům by neměl mít problém s doteď užívanými stavebními materiály, avšak velký háček zde představuje zejména infrastruktura drátů a kabelů, které je třeba vyřešit a propojit, vytvořit vnitřní síť, která bude spojovat jednotlivé funkční prvky domu a je třeba také vyřešit spíše všechno okolo dálkového ovládání či automatizace, aby v domě fungovalo tak jak má. Dneska je však výhodnější stavět z moderních, někdy i levnějších materiálů, než jsou ty klasické.
 
Pokud byste chtěli navrhnout takový inteligentní dům, zkuste například učené architektky a architekty na ČVUT, ti na to mají rovnou obor! Pokud vám tedy není nepříjemné, že celý váš dům bude ovládat jeden centrální počítač, který vás někdy nemusí pustit z domu! Trochu jako Vesmírná odyssea, vidťe?

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz