Mladí řidiči, za volant!

Je to jako pohádka. Přiblíží se narozeniny, které hlásí všem, že z dítěte je dospělý člověk a rodiče vyberou autoškolu, aby potomek mohl také řídit rodinné auto. Jenže ne vždy je volné. A tak nezbývá než sáhnout do úspor a koupit ještě jedno. Ojeté, ať se naučí na něm.A začátky bývají krušné. Pokud je mladý člověk zodpovědný a nechce se jen předvádět před kamarády, jezdí opatrně a podle předpisů.
spánek na volantu.jpg

Ale zjištění, že silnice jsou plné nezodpovědných řidičů, co si myslí, že když sešrotují auto, tak jim se nic nestane jako ve hře na počítači, dost začátečníků odradí. Sice nosí v dokladech řidičák, ale přesvědčí rodiče, aby jeho auto prodali. 

Jenže v dnešní době se tento doklad považuje za standard. Kdo ho nemá, je všude považován za exota. Podívejte se třeba na inzeráty pracovních nabídek. Už není v požadavcích napsán jen řidičský průkaz, ale aktivní řidič.

Ti mladí řidiči, kteřísotva mají doklad v kapse, a sednou hned za volant, mají výhodu. Nestihnou být z řízení nervózní a jízda je pro ně něčím přirozeným. Ovšem problém nastává ve chvíli, kdy jejich sebevědomí, že umí „ řadit a točit volantem“ stoupne, začnou se chovat agresivně a když dojedou auto, které řídí zkušený řidič, začnou problikávat, troubit a vypouštět z úst nadávky, které opatří patřičnou gestikulací.

Kam se poděl pud sebezáchovy, že se chovají tak, jako by byli nesmrtelní? Proč chtějí za každou cenu ukazovat, že mají silné auto a jedou nesmyslně velkou rychlostí, která nejen, že není povolená, ale oni si nedokážou připustit, že v ní neumí správně reagovat?

Mladí řidiči, neurážejte se, vím, že mezi vámi je dost takových, kteří se na silnici chovají normálně, ale vy jste jedni z davu a nevyčuhujete jako ti nezpůsobní.

Když vezete kamarády na párty a víte, že nebudete moci pít, dodržíte to? Nezlákají vás nabídky na pivo, nebo panáka? Často ano a bohužel statistika dopravních nehod ukazuje, že nejen alkohol, ale i marihuana vám není před řízením auta cizí.

Naučte se, prosím, říkat kamarádům ne. Jste zodpovědní nejen za svůj život, ale také za ty, které vezete a koneckonců i za ty, které cestou potkáte.

Ale i naprosto střízlivý řidič – začátečník může být viníkem nehody. Přecení své řidičské, schopnosti za špatné viditelnosti, nebo se snaží překonat únavu a ospalost. Neuvědomuje si nebezpečí, nebo podcení dopravní situaci.
střešní okno auta.jpg

Když jsem chodila do autoškoly, instruktor nám vždy říkal: „Řidičem se můžete začít nazývat až po pěti letech pravidelné praxe za volantem. To už budete mít zažité řízení, nebudete muset nad ním přemýšlet, budete zvyklí předpokládat překážky a ani počasí vás nerozhodí.“ Něco na tom bude. Půl roku nemáte šanci sednout do auta a už máte problém s nervozitou a správným odhadem na křižovatce bez semaforů.

Proto radím: Jak si vyzvednete řidičský průkaz, sedejte za volant co nejčastěji a naučte se bezpečnému chování na silnici. Ocení to nejen spolucestující, ale i ostatní, se kterými se při provozu setkáte.

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz