Proč je vlastně tolik důležité šetřit?

Všichni žijeme v nějakém domnění, že bohatí lidé utrácejí spousty peněz denně. Je to ale představa chudých o bohatých. Skutečně bohatí, kteří chtějí zůstat bohatými dlouho, jen tak nevyhodí několik stovek tisíc zbůhdarma z okna. Vezměte si Billa Gatese a jeho dceru. Jeho dcera dává běžně zpropitné několik stovek dolarů, jen proto, že může.
láska prasátek.png
Je dcerou nejbohatšího člověka na světě, může si to dovolit. Vždycky žila v přepychu, pravděpodobně možná bude pokračovat – asi nedosáhne stejné výše jako její otec, ale vždycky, když zdědíte pár miliard, tak vám to pomůže nějak „dožít“. Ale samotný Bill Gates nikdy neměl bohaté rodiče. Vyrůstal v naprosto normální dělnické rodině, v naprosto normálním sousedství. Měl stejně „bohaté“ kamarády. Nenarodil se do luxusu jako jeho dcera. A přesně to se odráží v jeho nakládání s penězi. Nikdy neuvidíte Billa, jak nosí značkové Gucci kalhoty za tisíce korun, ale vždycky to bude nějaký (až úsměvný) oděv jednoduchého ražení za pár dolarů. Proč je zde takový rozdíl?
muž ve veteránu.png

Uvědomíte si hodnotu peněz

Jakmile totiž začnete o penězích přemýšlet trochu hlouběji, tak si uvědomíte, že všechno není jenom o utrácení. Abyste skutečně mrhali svými finančními prostředky, nepotřebujete být dcera Billa Gatese – koneckonců chudí většinou zůstávají chudí jenom proto, že utrácejí více, než si mohou dovolit. V tom je ten největší háček – lidé chtějí více peněz za stejné množství muziky. A spolu s tím chtějí ještě více utrácet. Jenomže čím víc vydělají, tím víc utratí – na konci měsíce jsou pak stejně chudí, i když vydělávají stovky tisíc. To je ten největší problém, proč chudý člověk zůstane chudým člověkem.
mince na dlani.jpg

A můžete tak odlehčit přírodě

Kdybychom si všichni začali vařit doma a nosit si to v krabičkách do práce, za pár let by zmizela polovina plastů, ušetřilo by se spoustu energie. A k tomu všemu by ještě lidé měli více peněz na své vlastní zájmy. Kdybychom přestali zbytečně svítit, možná bychom také ušetřili. poskytne celou řadu argumentů pro šetrnější zacházení se světlem.

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz