Znečištěné bankovky v České republice

Jistě i Vy jste již měli možnost stát se vlastníky nějakého toho kousku „znehodnocených“ peněžních bankovek, s nimiž běžně platíte při různých příležitostech.
Ze zkušenosti mohu potvrdit, že k podobným exemplářům se mnohdy jedinec dostane nikoli vlastní vinou či přičiněním. Zcela běžně jsou takové obsahem nejrůznějších bankomatů, u nichž si po jejich vydání těžko můžete stěžovat na to, že jste podobný kousek skutečně nechtěli. Stejně tak se Vám mohou dostat do ruky formou navrácení drobných po zaplacení v některém ze supermarketů, kiosků či jiných prodejních míst. Zde se sice můžete okamžitě ohradit, ovšem pouze výjimečně se setkáte se skutečným pochopením či dokonce uznáním a napravením jednání ze strany prodavačů a prodavaček.
 dolarová bankovka
Ušpiněné, počmárané či jinak upravované bankovky jsou u nás jednoduše velmi horkým zbožím, kterého se každý snaží zbavit.
 
Proč tomu tak vlastně je?
 

Peníze v zahraničí

V zahraničních zemích jsou si dobře vědomi toho, že peníze (tedy bankovky, které je v jejich zhmotněné podobě zastupují) ve skutečnosti samy o sobě nemají žádnou hodnotu, nepočítáme-li papír, na nějž byly vytištěny.
Proto je zcela běžné, že na své dovolené nebo pracovním výjezdu mimo Českou republiku budete dostávat a zase posílat zpět do oběhu bankovky cizí měny, které na sobě budou mít nikoli pouze oděrky či skvrny zaviněné běžným používáním, ale také třeba nejrůznější vzkazy, malůvky a další vylepšováky. Proč by mělo někomu ve skutečnosti vadit, že jste dokreslili smajlíka na věc, která nemá ani za mák ceny?
 sušení bankovek

Peníze v ČR

V Čechách se k penězům – podobně jako k mnoha dalším věcem v životě – přistupuje poněkud konzervativněji, ne-li přímo „čecháčsky“. Jen pouhá představa toho, že bychom mohli mít potíže bankovku někde použít nás přivádí až k úzkostlivé pedanterii, s níž vzniká začarovaný kruh odmítání jakékoli jiné než perfektní bankovky. Protože když ta paní prodavačka na znečistěný kus papíru kouká s podezřením, pak se přeci nebudu zbytečně vystavovat možným problémům, že ano. A najednou se tímto podivným přístupem nakazí celý národ, jenž věří, že čára tužkou ve spodní části pětistovky může skutečně způsobit, že je podobný peníz neplatný, nebo dokonce zfalšovaný.

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz