Je dobré brát si půjčky, které nabízí nebankovní společnost?

Pokud se ocitneme v situaci, kdy potřebujeme půjčku, máme v praxi dvě možnosti. Buď se obrátit na banku, nebo si půjčit u nebankovní společnosti. Ač se to mohou zdát podobné, mezi oběma možnostmi jsou poměrně velké rozdíly.

Prvním z nich je prověrka klienta. Banky obvykle vyžadují doložení příjmů, doklad o zaměstnání a případně i ručitele. Může se to zdát jako zbytečnost, má to však svůj účel. Tím je zajistit, aby dlužník byl schopný půjčku splácet. Je to dáno tím, že banka stojí o to, aby se jí půjčené peníze vrátily.smlouva o půjčce

U nebankovních půjček na druhou stranu často tyto věci nevyžadují. Naopak jednou z jejich vlastností, které zní potenciálním klientům lákavě, je právě to, že půjčí každému. Můžeme to slyšet často v reklamách, kde nabízí půjčky bez doložení příjmu i bez ručitele, a to s okamžitým schválením. Zdá se to výhodné? Má to však i stinnou stránku.

Tyto společnosti obvykle nezajímá, zda dokážete peníze splatit. Naopak, preferují, pokud zůstanete dlužni. Proč? Protože díky tomu vám narůstají nejrůznější úroky, například úrok z prodlení. A nakonec přijde exekutor, který zabaví majetek několikanásobné hodnoty půjčky, protože na takovou částku se cena zatím vyšplhala.

Je pravda, že chudí lidé s nízkým nebo prakticky žádným příjmem a nízkým vzděláním si myslí, že jim tyto půjčky pomohou jejich finanční situaci vyřešit. Neuvědomují si však, že nebudou schopni danou částku splácet.

Často se tedy pokouší řešit svůj problém tím, že si vezmou druhou půjčku, aby mohli splatit tu první. Tím se ovšem dostávají do stále větších problémů, neboť logicky druhá půjčka musí být na vyšší částku. A když nejsou schopni splatit tu první, jak budou schopni splácet tu druhou?

Přesto, nebo proto, je pro firmy jako nebankovní společnost Nebankovní hypotéky dnešní trh a konzumní styl, kdy každý chce mít vše hned, i když na to zrovna nemá peníze, ideální. Obvykle cílí na sociálně slabší vrstvu obyvatelstva s nižším vzděláním.

Jak je vidět, půjčky u nebankovních společností nejsou nakonec až tak výhodné, jak se zdají. Jak ale vyřešit tíživou finanční situaci? Nejlepší je samozřejmě takovým událostem předcházet tím, že si budeme udržovat určitou finanční rezervu pro případy nenadálé nouze.hromádka bankovek

Ne všichni ale mají na to, aby si tuto rezervu vytvořili. Zde je řešením omezení nákladů, tedy kupovat jen absolutní nezbytnosti a vzdát se věcí jakou jsou například cigarety či nové oblečení. Jen tak je možné překonat těžké období a nespadnout do pasti, která už je pro nás připravena.

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz