Léčivé bylinky a rostliny

Každé ráno vstanete a místo snídaně si dáváte hrst prášků? Ten na to, ten na ono, u lékaře jste s každou „drobnou“ nemocí? Říká se, že na každou nemoc existuje léčivá bylina nebo rostlina, tak proč raději nevyzkoušet tuhle zaručeně zdravější variantu. Podíváme se na ty nejznámější.

HEŘMÁNEK PRAVÝ:
–        hodí se pro ošetření ran, lehčích spálenin od sluníčka. Používá se i vnitřně, uklidňuje žaludek i mysl, ulehčuje od úzkostí, přispívá k duševní pohodě a budete po něm dobře usínat. Pomáhá také při bolestech v krku a dobře Vám poslouží i při zažívacích obtížích. Užívat se může dlouhodobě.

MÁTA:
–        tato bylina je vyhlášená pro svou léčivou moc hlavně při zažívacích obtížích, povzbuzuje produkci žaludečních šťáv, tím Vám lépe pomůže strávit mastné jídlo, odvar z ní zmírňuje nevolnost a potlačuje zvracení (i v těhotenství).

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ:
–        tato bylina má velkou spoustu léčivých účinků, účinkuje podobně jako heřmánek, navíc pomůže k odstranění křečí žaludku, zklidňuje zažívání a pomáhá také při nechutenství. Ženám pomůže při menstruačních bolestech, dále zmírňuje různé záněty v těle, zlepšuje krevní oběh a také snižuje krevní tlak.

TŘEZALKA:
–        říká se jí také bylina „pro dobrou náladu“, je výborná, pokud trpíte podzimními nebo zimními depresemi, dále podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé účinky, slouží také ke zlepšení výkonnosti, zkracuje dobu rekonvalescence.

KOPŘIVA:
–        pro spoustu lidí jen plevel, který „žahá“, přitom má spoustu léčivých vlastností, kromě toho, že pomáhá při jarní detoxikaci organismu, urychluje látkovou výměnu a je močopudná, pozitivně ovlivňuje krvetvorbu, pomáhá při celkovém vyčerpání organismu, pomáhá i při revmatických potížích.

PELYNĚK:
–        působí proti krevním a jaterním parazitům, a jedná se vlastně o přírodní antibiotikum, využití pro něj najdete při infekci trávicího ústrojí, je dobrý proti zvracení, zánětu a nechutenství, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Dobře pomáhá při inhalacích u nemocí dýchacích cest. Využít ho můžete i zevně k celkovému ošetření kůže.

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz