Je bazénový teploměr skutečně přesný?

Jen máloco je lepšího, než se v létě ponořit do chladivé osvěžující vody. Ovšem k tomu, abychom si koupání skutečně užili, musí mít také správnou teplotu. Ta by neměla být příliš nízká, jinak bychom tam dlouho nevydrželi, ale ani příliš vysoká. V tom případě by nás totiž příliš neosvěžila.

Ovšem ještě důležitější je to v soutěžních plaveckých bazénech. Zde musí být voda tak teplá, aby závodníkům umožnila podat co nejlepší výkon a přitom minimalizovala riziko například křečí.

bazen7

Jak ale zjistit, jakou teplotu vlastně voda má? Klasickým teploměrem těžko. Ten je konstruován k tomu, aby spolehlivě měřil teplotu vzduchu. K měření vody se příliš nehodí. Pro tento účel se používá speciální bazénový teploměr.

Jeho použití se zdá na první pohled poměrně jednoduché – prostě jej dáme do vody a za chvíli zjistíme, kolik má stupňů. Ovšem, jak už to tak bývá, situace je zde poněkud složitější, zvláště pokud chceme či potřebujeme znát skutečně přesnou hodnotu.

Problém je totiž v tom, že voda bazénu nemá v celém svém objemu stejnou teplotu. To platí zvláště u těch venkovních. Na hladinu totiž dopadají sluneční paprsky přímo, a prohřívají ji tedy největší silou. Naproti tomu ke dnu se jich už tolik nedostane. Zde je tedy teplota nejnižší. Tento rozdíl je tím markantnější, čím je bazén hlubší.

bazen9

Výše uvedené samozřejmě příliš neplatí pro vyhřívané bazény, i když i zde lze pociťovat rozdíly v teplotě, především pak to, že voda chladne, čím dále je od zdroje tepla.

Jak tedy teplotu správně změřit? Je potřeba dodržovat několik pravidel. Pokud voda nebude během této doby promíchávána, nedávejte teploměr na hladinu. Zde by vám totiž vyšla mnohem vyšší hodnota, než jaká ve skutečnosti je. O tom, že byste jej neměli dávat na přímé Slunce, asi není třeba mluvit.

Ideální je, pokud jej umístíte zhruba do poloviny hloubky, a to ve stínu. Tak získáte nejpřesnější možnou hodnotu. A to vám bohatě stačí, abyste si udělali představu, zda je voda vhodná ke koupání.

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz